Субота
08.08.2020
05:17
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Оптика "Скельце" http://skelce.prom.ua/
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Новинки асортименту [3]
Популярна офтальмологія [6]
Цікавинки мережі [3]
Технології [5]
Здорові очі [5]

Наше опитування
Що в асортименті Оптики Вас цікавить найбільше?
Всього відповідей: 47

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Популярна офтальмологія

Перевірка гостроти зору

Найперше, потрібно запам'ятати:

ніяка домашня діагностика не може замінити собою повноцінний візит до лікаря-офтальмолога.

Приведені нижче поради можна застосовувати лише для вдоволення власної цікавості щодо стану зору свого або ж своїх рідних та знайомих. Головне – бути уважним до стану здоров'я та за найменших сумнівів йти до лікаря.

Отже, почнемо.

1.    Перевірка гостроти зору.

Чи знаєте Ви, що спостерігати за рухом далеких нічних світил – супутників Юпітера та кілець Сатурна - можна навіть без телескопа? Звичайно, це доступно не всім, лише одиницям-унікумам серед кількох мільярдів населення земної кулі. І нехай ми маємо лише свідчення вчених-істориків, які вивчали цивілізації Древньої Греції та Імперії Інків, але така здатність людських очей – приголомшує! Хоча існують задокументовані розповіді космонавтів, декотрі з яких могли розгледіти на поверхні Землі будинки, автомобілі та дерева.

Чи відомо Вам, що майстри-шліфувальники можуть розгледіти щілину у заготовці деталі, розміром півмікрона (0,0005 мм) з відстані 30-40 см, тоді як для звичайної людини межа – 0,1 мм? Якщо врахувати, що розмір більшості рослинних клітин варіюється в межах від 10 мікрон до 100, а тваринних клітин – від 10 до 20, то виходить, що є люди, яким для спостереження клітин організмів мікроскоп не потрібен!

Як можна пояснити здібності звичайної людини та осіб із феноменальним зором – "телескопічним" або "мікроскопічним"? Чи є межа в розмірі об'єктів, які здатне розрізнити людське око? І завдяки яким особливостям будови та функціонування зорового апарату ця межа від людини до людини варіюється?

Відповіді на ці питання дає поняття гостроти зору.

Під гостротою зору розуміють здатність здорових очей розрізняти два точкових об'єкта, розмірами 1,4 мм, відстань між якими також приблизно 1,4 мм, з дистанції в 5 м (il1). Іноді гостроту зору називають роздільною здатністю ока.

Для чого потрібно перевіряти гостроту зору?

Гострота зору, менша 100%, сигналізує про наявність певних порушень, що мають спонукати лікаря проводити дослідження зору далі. Необхідно діагностувати, які саме порушення мають місце: порушення рефракції (короткозорість, далекозорість, астигматизм, спазм акомодації), амбліопія (коли знижена гострота зору не піддається корекції), глаукома,  катаракта тощо – та вчасно розпочати відповідне лікування.

Як проводити дослідження.

Гострота зору перевіряється спеціальними таблицями. Слід зазначити, що приміщення, де ви збираєтесь оцінювати гостроту зору, не обов'язково має бути гарно освітлене – це може спотворити результат діагностики. Найкращий варіант - таблицю варто додатково освітити лампою хоча б у 40 Вт. Таблиця розміщується на відстані 5 м на такому рівні над підлогою, щоб нижній край таблиці знаходився трохи вище рівня очей. Наприклад, на висоті 120 см, коли людина сидить на стільці.

Офтальмологи на теренах колишнього Радянського Союзу використовують таблиці Головіна-Сівцева та таблиці Ландольта.

Офтальмологи закордоння використовують таблицю Снеллена. Її розміщують на відстані 6 м від людини.

Для вивчення гостроти зору у дітей найширше застосовують таблицю Орлової.

Людина сідає (чи стоїть) та відстані 5 м від таблиці. Кожне око слід досліджувати окремо. Око, яке на даний момент не досліджується, просто прикривається, скажімо, рукою (але не заплющується).

Перевірка для дорослих починається із 10 рядка. У дітей дослідження починається з першого рядка. Кожен знак у рядку потрібно розглядати не довше 2-3 секунд, інакше рефлекторно зір починає напружуватись, людина "придивляється".

Якщо людина не бачить всіх літер цього рядка, переходимо до знаків наступного, і так до тих пір, поки не будуть названі всі знаки в рядку.

Розшифровка результатів.

Для пояснення результатів слід звернути увагу на стовпчик чисел, справа від знаків таблиці. Саме вони вказують гостроту зору, яку має людина, що змогла прочитати всі знаки у відповідному рядку таблиці.

Числа зліва показують, з якої відстані цей рядок може побачити людина із 100%-ою гостротою зору.

Рядок, в якому людина змогла назвати всі знаки, вказує максимальну гостроту зору досліджуваного ока без корекції. Допускається зробити не більше однієї помилки в рядах з 4 по 7 та двох помилок у рядку 8.

Варіанти застосування таблиці.

Кімнати, довжиною 5 м, є не в кожній квартирі. Але 2,5 м можна знайти в будь-якому помешканні. Щоб застосувати запропоновані таблиці для перевірки зору, використайте дзеркало; якщо Ви обрали таблиці Головіна-Сівцева, то застосуйте їх віддзеркалений варіант. Таблиця чіпляється на стіну за спиною досліджуваної особи, навпроти – дзеркало. Ось і отримуємо шукані 5 метрів.

Увага! Проводити перевірку гостроти зору пропонованими таблицями на відстанях, менших за 2 метри, не має змісту. В цьому випадку для "наведення різкості" підключається механізм акомодації (тобто, пристосування), і справжній рівень гостроти зору можна оцінити тільки за допомогою додаткового обладнання.

В інших випадках для визначення гостроти зору можна застосувати спеціальну формулу: відстань r, з якої проводиться дослідження зору, ділиться на відстань D, з якої бачить цей рядок людина із 100%-им зором, в результаті отримується шукана гострота зору V: V=r/D.

Гострота зору з точки зору фізіології.

Що ж означає рівень гостроти зору, визначений за допомогою приведених таблиць?

Гострота зору – це функція центрального зору, яке працює завдяки особливостям так званої "жовтої плями" на сітківці ока, де виявлено максимальну концентрацію спеціальних фоторецепторів - колбочок. Центральний зір відповідає за сприйняття форми предметів та їх кольору, тобто саме завдяки йому людина має змогу отримувати інформацію про об'єкти навколишнього світу, ідентифікувати ці об'єкти та аналізувати дистанцію до них.

Дослідження, проведені на початку 19 століття, показали, що є певна мінімальна відстань між двома точковими об'єктами, яку людина з ідеальним зором може розрізнити з дистанції 5 м під кутом зору в 1 мінуту – це приблизно 1,4 мм. Пояснюється цей факт наступним чином: для того, щоб око могло розрізнити дві точки, потрібно, щоб відбиті  світлові промені потрапили на дві колбочки, розділені хоча б ще однією колбочкою. Якщо спроектувати відрізок 1,4 мм на сітківку, то побачимо, що його проекція тотожна розміру однієї колбочки - 0,004 мм (il2). Звідси і випливають значення роздільної здатності людського ока.

Якщо людина бачить рядки нижче 10-го, це означає, що розмір колбочок у неї менший від умовно прийнятого стандарту. Саме цим пояснюється властивість зорового апарату певних осіб розрізняти об'єкти, розташовані на наддалеких відстанях або особливо дрібні – завдяки генетично отриманому нестандартному розміру рецепторів сітківки ока.

Гострота зору, менша за стовідсоткову, говорить про те, що Вам слід терміново звернутись до лікаря – для встановлення діагнозу та проведення необхідного лікування.

Дослідження гостроти зору – перший етап діагностики під час візиту до лікаря-офтальмолога. Результат цього дослідження сигналізує про наявність чи відсутність захворювань життєвоважливої функції Вашого зорового апарату.

Категорія: Популярна офтальмологія | Додав: elenaburd (20.05.2013)
Переглядів: 4919 | Теги: гострота зору, зір | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Інтернет-магазин "Оптика "Скельце"
  • Бюро транскрибації "Аудіо в текст"
  • Електронний журнал "Успішний підприємець"