Субота
08.08.2020
06:32
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Оптика "Скельце" http://skelce.prom.ua/
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Новинки асортименту [3]
Популярна офтальмологія [6]
Цікавинки мережі [3]
Технології [5]
Здорові очі [5]

Наше опитування
Що в асортименті Оптики Вас цікавить найбільше?
Всього відповідей: 47

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Популярна офтальмологія

Як живеться дальтонікам?

Перевірка сприймання кольору.

Про переваги та недоліки операційної системи Windows існує незліченна кількість думок. Але варта уваги певна особливість цієї програми, що безумовно задовольняє більшість людей із вадами кольорового сприйняття – синій колір інтерфейсу: він вітає користувача з перших моментів установки операційної системи, супроводжує й далі завдяки класичному стилю оформлення стандартних програм. Адже саме патології сприймання синього кольору зустрічаються найрідше і абсолютна більшість населення земної кулі сприймає його без будь-яких проблем.

Чи відомо дизайнерам та конструкторам різноманітної апаратури – починаючи  домашньою технікою і закінчуючи комп'ютерною – що червоний або зелений кольори, якими іноді позначають різноманітні надписи на панелях та клавішах, роблять цей товар неприйнятним для 8% потенційних покупців, які ці кольори просто не бачать? А заголовки, написані рожевими літерами на блакитному фоні або червоними на коричневому (дизайнерські "знахідки"), деякі читачі не розрізняють, а отже втрачається частина інформаційного наповнення тексту, опублікованого на інтернет-сторінці або на реальному типографському аркуші паперу.

Чи знають мільйони пішоходів, котрі щосекунди приймають участь у дорожньому русі та намагаються виконують правила безпеки, що є автомобілісти, які не розрізняють червоний або зелений колір світлофора, декотрі бачать світ у біло-сіро-чорних відтінках? Такі водії стверджують, що пристосувались до цієї аномалії власного зору, та орієнтуються в сигналах світлофора за рухами сусідніх автомашин або завдяки зміні яскравості кольорового індикатора. Але чи пішоходам від цього стає спокійніше?

Існує думка, що так звані депресивні, сірі невиразні кольори дитячих малюнків або нестандартна палітра полотен в образотворчому мистецтві, може свідчити про аномалії у сприйнятті кольору. І якщо картина художника оцінюється з точки зору її мистецької цінності, то кольорові аномалії дитячого сприймання світу можуть сформувати різноманітні психологічні проблеми, які вимагають своєчасного виявлення та корегування.

Отже, порушення у сприйманні кольорів, хоча їх і мають, здається, невеликий відсоток населення, варті уваги, пильного діагностування та вивчення.

Сліпота у сприйманні кольорів або їх ослаблене сприймання отримали назву дальтонізм – від імені англійського вченого Дальтона, котрий вперше докладно описав власне унікальне бачення світу. До речі, виявив цю аномалію він цілком випадково, помітивши, що не може розрізнити квіти, які, відповідно до класифікації, мають різний колір, тоді як він бачить один. Дальтон мав вроджену сліпоту на зелений колір. Згодом дослідження показали, що можуть бути випадки сліпоти на червоний колір, в надзвичайно рідкісних випадках – сліпота на синій колір. Випадки порушень кольоросприйняття, коли людина колір бачить, але не повною мірою розрізняє всі його відтінки, класифікуються як аномалії та бувають трьох ступенів - А, В, С (в порядку зменшення рівня аномалії).

Порушення кольорового сприйняття бувають вроджені (генетично обумовлені) та набуті в наслідок хвороби або вживання певних хімічних препаратів.

Для чого потрібно перевіряти сприймання кольору?

Дослідження сприйняття кольору необхідне в професіях, пов'язаних з транспортом – для водіїв, моряків, пілотів, диспетчерів, - для представників живопису та декоративного мистецтва, для робітників хімічної та легкої промисловості, також – для військовослужбовців та охоронців правопорядку, медиків, вчених. Очевидно, перевірити сприймання кольору варто з міркувань власної безпеки та перспектив майбутньої кар'єри.

Оцінка кольорового сприйняття важлива вже в дитячому віці, оскільки кольорова сліпота або слабкість може впливати на здатність до навчання та навіть психіку дитини. Виявлення учнем своєї неспроможності повноцінно розрізняти весь спектр кольорів іноді призводить до появи комплексу неповноцінності та до неякісної роботі під час уроку. Вчасне діагностування порушень кольорового сприйняття дозволить скорегувати процес навчання: стимулювати підвищену увагу вчителя до вибору кольорів наочного приладдя, крейди та класної дошки, сформувати необхідні навички орієнтування в тому спектрі кольорів, який доступний зору дитини.

Можливо, особа навіть не підозрює про наявність у себе певної патології сприймання кольору, все своє свідоме життя ідентифікуючи, наприклад, зелений колір трави як певний відтінок фіолетового або ж замість червоного яблука бачачи колір морської хвилі. Але варто пам'ятати, що порушення кольоросприйняття може бути як вродженим, так і наслідком цілком конкретного переліку захворювань: діабет, глаукома (приводить до сліпоти синьо-жовтої), дегенерація жовтої плями сітківки, хвороби Альцгеймера та Паркінсона, розсіяний склероз тощо. Зловживання алкоголем, приймання деяких медичних препаратів, наприклад, протималярійних ліків – хлорохіну, або медикаментів на основі діґіталісу (квітки наперстянки, що застосовується при хворобах серця) – також може призвести до порушення нормального бачення світу.

Саме тому діагностиці порушень у сприйманні кольорів має зміст приділити кілька хвилин свого дорогоцінного життєвого часу.
Категорія: Популярна офтальмологія | Додав: elenaburd (28.05.2013)
Переглядів: 535 | Теги: зір | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Інтернет-магазин "Оптика "Скельце"
  • Бюро транскрибації "Аудіо в текст"
  • Електронний журнал "Успішний підприємець"